Støttemur inne på egen eiendom søknadspliktig?

Vi skal sette opp en støttemur mellom hus og gårdsplass, som ligger på to ulike nivåer. Muren vil bli 2,5 meter høy. Den vil ligge ca. 6 meter fra nabogrensen, på innsiden av vår byggegrense og ca. 6 meter fra vei i boligfelt. Er det søknadspliktig?

Svar:
Når det gjelder forstøtningsmur er (heldigvis) unntaksregelen veldig konkret på hva som kan settes opp uten å søke:

Mindre støttemur
Forstøtningsmur som ligger minst 1,0 meter fra nabogrensen, kan være inntil 1,0 m høy uten at du må søke. Ligger den minst 4, 0 meter fra nabogrensen, kan den være inntil 1,5 meter. Muren må ikke hindre sikten mot veien.

Som du ser vil muren på 2.5m være søknadspliktig, og det vil også være krav til søknad med ansvarlig søker/ansvarlige foretak for et slikt tiltak , altså søknad etter Pbl §20-3

En avstand på 6m til veg kan også bety behov for dispensasjon, det avgjøres av hva reguleringsplanen byggegrense sier.

Facebooktwittergoogle_plusmail

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *